Bartolin Apsesinin Hidrodiseksiyon (lokal anestezi) ile Tamamının Alınması Ameliyatı Videosu

16
11334

Bartolin Apsesinin Hidrodiseksiyon ( lokal anestezi ) ile Tamamının Alınması Ameliyatı Videosu:

Bartolin apsesinin kapsulü ile cilt arasındaki sağlam dokuya sıvı şeklindeki lokal anestezik madde enjekte edilir. Yapılan bu ilaç ile bartolin apsesi ile sağlam doku birbirinden tamamen ayrılır. Bu ilaç ameliyatın yapıldığı yeri uyuşturduğu için hastanın uyandığında en ufak bir ağrısıda olmaz. Hatta hasta ameliyatın sonunda ameliyatın bittiğine dahi inanamayabilir.

Uyuşturma işlemi bittikten sonra neşter yardımı ile bartolin apsesinin üstündeki deri kesilip bartolin apsesine ulaşılır ve bartolin apsesi sağlam dokudan yavaş yavaş cıkarılır.

Hidrodiseksiyonda kullanılan lokal aneztezi ilaçı damarların kasılmasına neden olduğu için ciddi bir kanama meydana gelmez. Oluşan ufak kanamaları da koterize edip durdurarak bartolin apsesinin tamamını kolaylıkla çıkarabilmekteyiz.

Bartolin apsesinin tamamen çıkarılması ameliyatının en önemli kısmı son bölümdür. Bartolin bezinin en derinindeki kısımları tamamen alınamaz ve temizlenemez ise bartolin apsesi tekrar oluşabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muazzez fidan
Muazzez fidan
13 Ağustos 2020 00:09

Merhaba dr bey,ben 55yaşındayım,23sene önce rahim ameliyatı oldum,rahim ve yumurtalıklarım alındı Menepoza girdim .Şuana kadar sıkıntım ork yoktu 1hafta önce vajinamın sol tarafında zeytin büyğklügünde şişlik gördüm.Sadece arada bir sızı var Yorumları ve yanıtlarınızı okudum Antibiyotik kullanmıyorum Bazen ani gelişen allerjim oluyor Örn:peridnol igne dil tedv sırasında vücudumu kabarttı Kusacası bana ne önerirsiniz Evde hastam oldugundan şuanda dr gitme fursatım yok Teşekkür ederim

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
13 Ağustos 2020 10:09
Reply to  Muazzez fidan

merhaba muazzez hanım. sizdeki yağ bezesi lipom olabilir bartolin kisti olabilir kıl kökü ilthabı olabilir. ya gidip muayene olacaksınız, yada çok şikayetiniz olmadığı için bu şekilde takip edeceksiniz.