Bartolin Kisti Bitkisel Tedavi

23
11372
Bartolin Kisti Bitkisel Tedavi

Bartolin kisti bitkisel tedavi

Bir çok hasta bartolin kistinin ilaç tedavisinden sonra tekrar etmesinden ve ameliyatlarından korktuğu için tıp dışı alternatif tedavileri araştırmaktadır. Ve toplumda çok yaygın olarak bitkilerden çare bulmanın yollarını aramaktadır.
Bartolin kistin bitkisel tedavi yöntemi diye bir tedavi şekli malesef yoktur. İnternetten bartolin kisti bitkisel çözüm yazıp aslı astarı ve tıbbi dayanağı olmayan bir çok yazıya ulaşıp bu tedavileri uygulayarak kendilerine zarar veren bir çok hastamız olmuştur.

Bartolin kisti için bitkisel tedavi uygulayan hastaların tedavisi direk bize gelen hastaların tedavisinden çok daha zor olmaktadır. Bartolin kistine bitkisel çözüm ararken hastalar bartolin kistinin tedavisini çok daha zor bir hale sokmaktadırlar.

Bize geldiklerinde bartolin kisti daha da büyümüş, kistin üstündeki ve etrafındaki cilt ve cilt altı yağ dokuyada mikrop yayılmış duruma gelmektedir. Normalde bir hafta kadar sürecek olan tedavi iki üç haftaya kadar uzayabilmekte ve daha ağır antibiyotikler kullanılmak zorunda kalınmaktayız.

Bartolin kisti bitkisel tedavisi uygulayan hastalarda enfeksiyon o kadar derinlere iner ve etrafa yayılır ki bu durumda hastanın yaşı gençte olsa bartolin bezini kurtarmak için yaptığımız marsupializasyon ve Word kateter uygulamasını yapmak mümkün olmaz. Bu hastanın bartolin kistinin tamamen alınması gerekebilmektedir.

Genç hastalar bu konuda daha dikkatli olmalıdır. İnternette her okunan bilgiyi doğru olarak düşünüp yanlış tedavilere yönelmemelidirler. Genç hastalarda cinsel yaşamın kaliteli ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bartolin bezini mümkün oldukça korumak ve almamak gerekmektedir.

Çok nadir olarak 40 yaşın üstündeki hastalarda bartolin bezi kanseride görülebilmektedir. Doktora gitmeyip bitkisel tedaviler ile zaman kaybeden hastaların erken teşhis edilmesi mümkün olmamaktadır. Erken teşhis edilip ufak bir operasyon ile hayatı kurtulacakken teşhisde yaşayanacak gecikme hastanın hayatına mal olabilmektedir.

Uyarı: bartolin kisti tedavisinde bitkisel tedaviler arayışına girmeyin çünkü :

• Yanlış tedavi, yapılması gereken basit işlemleri ve ameliyatları daha zor duruma getirebilmekte ve hastaların hayat kalitesini kötü yönde etkilemektedir
• Hasta genç ise bartolin bezi kurtarılamayıp alınması gerekebilmektedir
• Hasta 40 yaşıdan büyük ise çok nadir görülen bartolin bezi kanserinin teşhisindeki gecikme hastanın hayatına mal olabilmektedir

Siz hastalarımıza tavsiyemiz bartolin bezi ile ilgili her hangi bir sorun yaşadığınızda çözümü internette bitkisel tedavilerde aramamanız ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mel
Mel
20 Haziran 2020 03:11

Sağlıklı günler Hocam
Küçük bir şişlik hissettiğim gün çok umursamadım . Sivilce olabileceğini düşündüm . Ama zamanla büyüdü ve hareketlerimi kısıtladı . Sivilce sandığım için sirkeli sulu pamukla acısını almak istedim . Ama 2 gün içinde fındık büyüklüğünde büyüdü ve kızarık ağrılı çok korkutucu bir görüntü içinde şu an ilk kez yaşadığım için korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum hafta sonu yasağı ve kısıtlamalarıyla doktora gitmem gecikecek
Lütfen bana yardımcı olun
Çok canım yanıyor yürümekte zorlanıyorum
Evde nasıl rahatlatabilirim kendimi
Cerrahi müdahale olmadan geçmesi mümkün mü

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
8 Ekim 2020 16:03
Reply to  Mel

merhaba

1- antibiyotik
2- sıcak su oturma banyosu
3- masaj

üçlüsünü deneyebilirsiniz.

Hamide
Hamide
3 Haziran 2020 19:53

Hocam 39+günlük hamileyim bartholin kisti ceviz büyüklüğünde bebeğe zararı olurmu kendim sıcak su sıcak bez yapıyorum ama ağrım çok fazla nasıl dogum yapcam bilemiyorum bartholinin ağrısı çok ölüyorum desem derinde neolur ur bisey söyleyin bosaltsam bebege zararı olurmu 5 gündür böyleyim ilk 2 gün ağrımadı doktorla beraber karar aldık dogum sırasında alırız diye sonra çok kötü şişti bugün gittigimde de başka doktor vardı dediki sonuçta yabancı madde verecem iğneyle bosoltscacam senide incitir diye bir defa çıkmıştı boşalmıştı kendiliğinden içinden yeşil akinti çıkmıştı çok rahatlamıştım tamda bu dogum zamanı başıma gelmesi çok kötü oldu şimdiden teşekkürler:)

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
8 Ekim 2020 16:20
Reply to  Hamide

merhaba hamide hanım
Bartolin apsesine gebeykende müdahale yapılabilir.

bu şekilde doğumu beklemeniz mümkün değil. lokal anestezi ile işleminin gerçekleştirilebilir.
bu kadar ağsınız var ise beklemeyin.

Gonca
Gonca
9 Nisan 2020 13:31

Kolay gelsin hocam
45 yaşındayım iki çocuğum var üç sene önce bartolin bezimin biri alındı diğeri şişiyor sonra kendi iniyor ağrı yapmıyor fakat tamamende inmiyor.o şişlik beni huzursuz ediyor bu şekilde kalmalı mı işlem yaptırmalı mıyım.son bir yıldır adet olmuyorummenopoza girdiğimi söyledi dr.
Ayrıca vajinal bölgemden gaz çıkarıyormuşum gibi ses geliyor ve ilişki sırasında geniş olduğunu hissediyorum bunun içinde lazerle daraltma uygun olursa yaptırmak istiyorum ama bartolin bezlerininde alınmış olması bu daraltma işlemi ile birlikte sorun olur mu?
Teşekkürler

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Temmuz 2020 14:55
Reply to  Gonca

merhaba gonca hanım
bartolin kistiniz inip inip şişiyorsa öncelikle öncelikle
1-masaj
2-sıcak su oturma banyosu
3-antibiyotik kullanabilirsiniz.

bunlarla geçmezse
1- sizi rahatsız eden bir durum yoksa bu şekilde takip edilebilirsiniz.
2- sizi rahatsız ediyorsa marsupializasyon yani ağızlaştırma ameliyatı yaptırabilirsiniz.

önce bartolin beziniz tedavi edilmeli sonra vajinal daraltma işlemi yapılabilir.

lazer ile daraltma yaptırmak istiyorsanız aynı anda yapılmasında sakınca yoktur. fakat cerrahi daraltma yapılacak ise aynı anda yapılamaz. çnkü her iki işlemin dikişleri bir biri ile çakışır.

gecmiş olsun.

Akça
Akça
29 Mart 2020 16:51

Merhaba hocam bende aynı sorundan müzdaribim geçen ay gittim kadın doğum doktoru baktı bizle alakalı değil dedi ürolojiye gitmemi söyledi ürolojiye gittim apse olduğunu söyledi ve kesti akıttı tamamen boşalttığını söyledi 1 ay sonra tekrar aynı sorunla karşılaştım geçen hafta gittim bu sefer de enjektörle çekti içte et parçası gibi kalmış bi kaç gündür sanırım yeniden şişmeye başladı ne yapacağımı bilmiyorum yeni evliyim hamilelik düşünüyorum bu sorun hamileliği engeller mi? Ayrıca ne yapabilirim lütfen yardımcı olun çok zordayım