Bartolin Apsesinin Tamamının Foley Sonda Yardımı ile Alınması Ameliyatı Videosu

0
8287

Bartolin Apsesinin Tamamının Foley Sonda Yardımı ile Alınması Ameliyatı Videosu:

Bartolin apsesinin tamamen bütünüyle çıkarılması ameliyatı yaparken apse patlar ve içindeki püy-iltihap-cerrahat dışarı akar ise bartolin apsesi ile sağlam dokunun sınırlarını birbirinden ayırt etmemiz oldukça zor olmakta ve bartolin apsesinin bir kısmı alınmadan kalabilmektedir. Bu durumda bartolin apsesinin tekrarlama ihtimalini arttırmaktadır.

Bu ameliyatı yaparken doktorlar ne kadar dikkatli olursa olsunlar nester çok keskin bir cerrahi alet olduğundan bartolin kistinin patlayıp içindeki iltahabın dışarı akması tüm doktor arkadaşlarımızın başına gelebilecek bir durumdur.

Biz bu şekilde bir durumla karşılaşmamak için bartolin apsesini kendimiz patlatıp içine foley sonda yerleştirip balonunu şişiriyoruz. Bu şekilde bartolin apsesinin sınırlarını kolaylıkla fark edebiliyor ve ameliyatı sonuna kadar sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyoruz.

Bu ameliyatı hem genel anestezi hemde lokal anestezi ile yapılabilmekteyiz. Hastaya anestezi uygulanıp batikon ile ameliyat bölgesi temizlendikten sonra bartolin apsesinin üstündeki cilt kesilir ve bartolin apsesine ulaşılır. Bartolin apsesinin içindeki iltihap-püy-cerrahat boşaltılır . Bartolin apsesinin içerisine foley sonda yerleştirilip ucundaki balon şişirilerek bartolin apsesinin sınırları net olarak ayırt edilecek duruma getirilir. Bu şekilde bartolin apsesinin tamamını eksiksiz ve geride parça bırakmayacak şekilde çıkarabiliriz.

Bu ameliyatın en önemli noktası bartolin apsesinin bütünüyle çıkarılmasıdır. Geride parça kalacak olursa bartolin apsesinin tekrar etme olasılığı normale göre daha yüksek olacaktır.

Bartolin apsesinin alındığı yerde bir boşluk oluşacaktır. Bu boşluğun en derin yerinde bartolin bezinin kanlanmasını sağlayan damarlar vardır. Ameliyattan sonra kanamanın olmaması için bartolin bezinin alınmasından sonra meydana gelen boşluk kapatılıp , bu damarlar dikkatli bir şekilde bağlanmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments