Bartolin Kisti İlaç Tedavisi

60
17143
Bartolin Kisti İlaç Tedavisi

İçindekiler

Bartolin kisti ilaç tedavisi:

Bartolin kistinin ilaç tedavisini anlayabilmek için bartolin kistine neden olan bakterileri bilmek gerekmektedir.

Bartolin bezinin cinsel uyarılması ile oluşan salgısını vajina girişine ulaştıran tüp şeklindeki kanalların tıkanması sonucu bartolin kisti oluşmaktadır.

1. Üreme çağında genellikle bakteriyel vajinal enfeksiyonlar ( iltihaplar ) bartolin bezinin kanallarının tıkanmasına sebeb olurlar. Bu enfeksiyonlar:

a) Chlamydia trachomatis,
b) Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen naisseria gonore
c) Kalın barsağın florasının coğunu oluşturup makat cevresinde cok olarak bulunan Escherichia coli dediğimiz bakteriler tarafından oluşturulur.
d) Vajinal mantarların bartolin kisti oluşumuna neden olmadığı bilinsede bartolin kanallarını tıkanmasına sebep olan bakteriyel enfeksiyonların oluşumuna zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir.

2. Dış genital bölgeye özelliklede bartolin bezi kanallarının üstüne gelen fiziksel darbeler ve travmalar
3. Vajina grişindeki tahrişler
4. Eğer hasta menepoz yaşında ise bartolin kistinin kanseride unutulmaması gereken nedenler arasına mutlaka girmelidir
5. Çok nadir de olsa genital bölgeye uygulanmış ameliyatlar, cerrahi işlemler bartolin bezinin kanallarında tıkanıklıklar oluşturabilmektedir.

Yukarıda bartolin kistinin nedenleri sıralanmıştır.

1- Chlamydia trachomatis :

Bartolin kistine neden olan Chlamydia trachomatisin antibiyotik tedavisi şöyledir:

• Eritromisin: kullanılabilinir fakat çok etkili değildir.
• Doksisiklinler: etkilidir buda genç hastalarda kullanılmamalıdır.
• Sulfanamidler: kullandığımız diğer bir antibiyotik gurubudur. Bu ilaçı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.
• Kloramfenikol ve rifampisin : alternatif olarak kullandığımız diğer antibiyotiklerdir.
• Azitromisin ve klaritromisin bunlarda diğer alternatif ilaçlardır.

Komplike olmayan genital enfeksiyonlarda eritromisin ve doksisiklin kombine olarak kullanılabilecek tedavi seçeneğidir. Makrolit grubundan azitromisin tek doz olarak kullanılabilir. Doksisiklinin tek başınada etkili olduğu görülmüştür.

Hamile kadınlarda clamidyanın oluşturduğu bartolin kistinin antibiyotik tedavisi bebeğin varlığından dolayı değişiklik göstermektedir. Gebeler penisilin gurubundan amoksisilin benzeri antibiyotik kullanmalıdır.

2- Naisseria gonore :

Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalığa da neden olan bir bakteridir.

Naisseria gonorenin neden olduğu bartolin kisti tedavisinde kullanılacak antibiyotikler;

• Siprofloksasin
• Ofloksasin
• Sefiksim
• Levofloksasin
• Doksisiklin
• Azitromisin

Gebelerde naisseria gonorenin neden olduğu bartolin kistinin antibiyotik tedavisi farklılık göstermektedir: seftriakson dışında antibiyotik kullanılmamalıdır.

3- Escherichia coli :

Bu bakteri sindirim sistemi florasının büyük bir kısmını oluşturmaktadır ve genital bölgeye yakın olduğu için genital ve idrar yolları enfeksiyonlarının coğunda yer almaktadır.

• Amaksisilin
• Trimethoprim silfametoksazol
• Norfloksasin
• Siprofloksasin
• Amoksisilin- klavulanat
• Sefaleksin
• Sefradin

Hamilelerde Escherichia coli nin neden olduğu bartolin kistinin tedavisinde betalaktam grubu antibiyotikler kullanılmalıdır.

Bartolin kisti olan hastalarda süt kesiği tarzında beyaz akıntı ( vajinal mantar ) varsa bununda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tedavi bartolin kisti tedavisinin daha etkili olmasını ve tekrarlamamasını sağlayacaktır.

Bartolin kistinin üstüne sürülecek krem ve benzeri şeylerin tedavide hiçbir etkinliği yoktur. Bunun gibi tedavileri uygulamanızı tavsiye etmeyiz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

60 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pelin
Pelin
13 Ocak 2018 10:36

Merhabalar. 20 yasindayim. Hic iliskim olmadi. Bende aylardir tekrarlayan bartolin kisti var aylardir hic agrim olmadi ama sislikten dolayi rahatsz oluyorm. Tekrarladi ve bir haftadir gitmjyo. Ilac tedavisi ile nasil atlatabilirim.(

Nujin
Nujin
27 Aralık 2017 01:10

Merhabalar Özgür bey, bakerim 6 aydır vijanim sol alt köşesinde bir sislik var, bazen şişiyor bazen de hic yokmuş gbi kayboluyor. Doktora gittiğimde bartholin kisti olduğu soylendi ama herhangi bir ilac ya da tedaviden bahsedilmedi sadece daha kötü olduğunda agri cektigimde gelmemi başlatılacağını soylediler antibiyotikle bunu halledemez miyim? . A bu sislik geçmiyor ve rahatsiz olmaya başladım psikolojiik olarak ve normalde herhangi bir ağrısı yok. Bu durumda ne yapmalıyım?

Damla
Damla
24 Aralık 2017 13:44

Merhaba . Şuan 15+2 günlük hamileyim sağ tarafımda bartholin kisti tekrarladı ne yapmam gerek sis ve acı ağrı yapıyor

Mihri
Mihri
3 Kasım 2017 09:15

Mrb doktor bey benim 1 hafta once sol tarafta bi sislik olustu ve hizlica buyudu agridan uyuyamaz oturamaz hale geldm kadindogum acile gittim enjektorle aspire edip antibiotik igne ve antibiotik kapsul ve agri kesici yazdi ancak enjektor aspiresi sonrasinda sislik tamamen inmemisti ve aspire isleminden 1 gun sonra regl oldum bu apseyi tetikler mi tekrar siser mi yoksa antibiotikler etki eder mi ben hala oturamiyorum uyuyamuorm antibiotiklerde dha ilk günüm ne zaman etki eder acaba bu aci ne zaman diner ?

nazan
nazan
22 Eylül 2017 02:30

merhaba dr.bey benim 10yıl önce sag tarafta bartolin kisti vardı kendi patladı antibiyotik kullandım bidaha olmadı şuan sol taraftada var 5yıl önce kendi patladı patlayan yer açık baskı uygulayıp boşalmasını saglıyorum arada hangi antibiyotiği kullanmam gerek

hande
hande
14 Temmuz 2017 17:35

meraba bende de bartolin kisti çıktı doktora gittim antibiyotik ve krem verdi ilacın ismi ornisid fort kremin ismi ise dextrocin sizin yazdığınız ilaç isimlerinde göremedim o yüzden bunlar da yardımcı olur değil mi? ayrıca herhangi bi şey yapmama gerek var mısıcak su vb?

Dr. Özgür Kartal
Editor
Dr. Özgür Kartal
17 Temmuz 2017 12:36
Reply to  hande

yasalardan dolayı ilaç ismi yazamıyoruz sadece ilaçların grup bilgilerini verebiliyoruz. sıcaksu oturma banyosu ve masaj ekleyebilrisiniz tedavinize. gecmiş. olsun.

Melek
11 Temmuz 2017 01:57

Ben ergenlik dönemindeyim yeni girdim size birşey danışmak istedim bugün farkettimk genatel bölgemde zeytin büyüklüğün bir şey var sol tarafta sadecr dokunca cok az agriyor antibiyotik merhem sürdüm adı dextrocin ne yapmalıyım?

Dr. Özgür Kartal
Editor
Dr. Özgür Kartal
13 Temmuz 2017 11:07
Reply to  Melek

melek hanım tam olarak yerini söylemeniz gerekiyor bu kullandığınız krem iltihabi bir durum varsa işe yarayabilir.eğer şikayetleriniz artarsa, sizde yürümede oturmada zorluk cıkartırsa doktora gitmeniz gerekir. gecmiş olsun.

Deniz
Deniz
22 Ocak 2018 01:50

Doktor bey merhaba,
2 gündür vajinamın altında beze gibi biley çıktı , internetten arastrdım sanırım bartolin . Şuan regl ım doktora gidemiyorum yeni oldum . Evde antibiyotik krem var fucicort sürsem etki eder mi baska antibiyotikler mi kullanmalıyım ?

1 2 3 5