Bartolin Apsesinin Karbondioksit Lazer ile Ablasyon (yakma) Ameliyatı Videosu

13
5161

Bartolin Apsesinin Karbondioksit Lazer ile Ablasyon ( yakma ) Ameliyatı Videosu:

Bu ameliyat hem genel anestezi hemde lokal anestezi ile yapılabilmektedir biz genellikle lokal anestezi ile yapmaktayız bu ameliyat için hastanın tamamen uyumasına pek gerek duymamaktayız.

Hastaya gerekli anestezi uygulandıktan sonra, karbondioksit lazer ile bartolin apsesinin üzerindeki deri kesilerek ve apseye ulaşılır. Karbondioksit lazer ile apse duvarının her noktasının yakılabilmesi için apse duvarının iç kısmı tamamen görünebilecek şekilde kesi büyütülmelidir. Bu kesi yapıldığında bartolin apsesinin içeriği dışarıya doğru akacaktır ve apsenin iç kısmı net olarak görülebilecek şekle gelecektir. Bartolin apsesinin iç kısmının tamamen görebildiğimizi kontrol ettikten sonra karbondioksit lazer ile bartolin apsesi iç kısmının tüm noktaları en ufak bir boşluk bırakmayacak şekilde yakılır. Bartolin apsesinin duvarı tamamen yakılmaz ise bartolin apsesinin tekrar etme olasılığı artmaktadır bu yüzden bu konuya çok dikkat etmek gerekir.

Karbondioksit lazer ile yapılan bartolin apsesi ameliyatlarından sonra kanama olmaz ve dikiş kullanılmasına gerek kalmaz. Dikişsiz ve kanamasız bir ameliyat olması bu karbondioksit lazer ile yapılan ameliyatın en büyük avantajıdır.

0 0 votes
Article Rating