Bartolin (Bartholin) Bezi Nedir?

0
5467
Bartolin Bartholin Bezi Nedir

Bartolin ( Bartholin ) Bezi Nedir?

Bartolin bezi ile ilgili hastalıkları anlatmadan önce bartolin ( bartholin ) bezi nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur, öncelikle bu konuları sizlere anlatmaya çalışacam. Bu şekilde bartolin bezinin hastalıklarını ve tedavisini daha net olarak anlayabileceksiniz.

Bartolin bezleri vajina girişinin sağ ve sol alt tarafında iki adet bezelye büyüklüğünde salgı bezleridir. Bu bezlerin cinsel uyarılma sırasında salgıladıkları sıvı 2 cm uzunluğundaki ince bir tüp şeklindeki yoldan geçerek kızlık zarının hemen ön tarafına saat 5 ve 7 hizasına dökülür. Bartolin bezinin salgıladığı sıvı cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlıyarak cinsel ilişkinin kolaylaşmasını ve ağrısız bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Cinsel ilişkinin sağlıklı ve kaliteli bir şekilde devam edebilmesi için bartolin bezinin düzgün bir şekilde çalışması ve salgıladığı sıvının tüpden gecerek vajina girişine ulaşması gerekmektedir.

Bartolin bezlerinin hastalıkları kadınların %2 sinde görülmektedir. En sık kadınların cinsel olarak aktif olduğu 20-30 yaşları arasında görülmektedir.

Bartholin

Bartolin bezleri ergenlik döneminden sonra çalışmaya başladığından hastalıkları bu dönemden sonra ortaya çıkmaktadır. Bartolin bezinin hastalıklarının oluşması için cinsel ilişki şart değildir bakirelerde de bartolin bezinin hastalıkları oluşabilmektedir.

Menepoz döneminde bartolin bezinin hastalıkları oluşur ise aklımıza mutlaka bartolin bezi ve vulva kanseri gelmelidir ve buna yönelik araştırma yapılmalıdır.

Sağlıklı bir şekilde çalışan bartolin bezlerinin el ile hissedilmesi, tespit edilmesi yada göz ile görülmesi mümkün değildir. Bartolin bezilerininin varlığı ancak hastalıkları ( bartolin kisti,bartolin apsesi, bartolin kanseri) oluştuğu zaman anlaşılabilir.

Önemli not: Bartolin kisti ile bartolin apsesi birbirinden farklı hastalıklardır yazımızı okurken bunu lütfen unutmayınız ve dikkat ediniz.

Bartolin bezinin hastalıkları nelerdir ?

Bartolin bezinin başlıca üç hastalığı vardır;

1- Bartolin kisti
2- Bartolin apsesi
3- Bartolin bezinin kanserleri

0 0 votes
Article Rating
Paylaş
Sonraki İçerikBartolin Bezi Kanserleri
Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>
Subscribe
Bildir
guest

 

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments