Bartolin Kisti Tedavisinde Bartolin Kistinin Tamamının Alınması

12
3693
Bartolin Kisti Tedavisinde Bartolin Kistinin Tamamının Alınması

Bartolin kisti tedavisinde bartolin kistinin tamamının alınması:

Yapılan bütün tedavilere rağmen bartolin kisti tekrar ediyor ve hastayı rahatsız ediyor ise soncare olarak bartolin kistinin bütün olarak çıkarılması gerekmektedir.

Genç hastaların önlerinde uzun bir cinsel hayat süresi olduğu için bartolin kistinin tamamen alınması mümkün oldukca ertelenmelidir. Çünkü bartolin bezinin salgıladığı sıvı cinsel ilişkinin kaliteli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için gereklidir.

Marsupializaasyon ameliyatı ile erişilemiyecek derinlikte kapalı bir enfeksiyonun varlığında bartolin bezindeki sertlik düzelmeyecektir. Bu şekilde sertliği olan özellikle 40 yaşının üzerindeki hastalarda paget hastalığı ve bartolin bezinin kanserleri unutulmamalıdır. Alınan parcaların hepsi mutlaka patolojiye gönderilmelidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aleyna
Aleyna
1 Ocak 2020 22:31

Merhaba Ozgur Bey, bir sene icinde 4 kere tekrarlayinca bir hafta once sol taraftaki bartholin bezini komple aldirdim. Tekrarlama ihtimali var midir? Bir de dikisler yaklasik kac gunde duser?

Özgür Kartal
Yönetici
Özgür Kartal
14 Ocak 2020 10:54
Reply to  Aleyna

merhaba aleyna hanım, bartolin apsesi be bezi tümüyle alınmış ise tekrarlama olasılığı yok. kullanılan dikişlerin özelliğine göre değişmektedir. 1-1,5 ayda eririr. gecmiş olsun.

Sümeyra
Sümeyra
27 Eylül 2018 01:44

Merhaba doktor bey 2010 yılında sol bartholin yumurta boyutunda ağrılı bir şekilde şişti ameliyatla tamamı alındı 6ay sonra sağ taraf aynı şekilde şişti ve oda alındı fakat bu ameliyattan 1gün sonra tekrar şişti ve apse oluştu doktorum antibiyotik başladı bir hafta damar yolundan hastanede yarışla ve 5dikişim açıldı iltihaplı bölgeye 3gün boyunca gazlı bezle dranej yapıldı ve içi temizlendi bu şekil açık olarak iyileşti.Şuan idrar yolu enfeksiyonu olsun ve 2gübdür tedavi görüyorum ama sağ taraf tekrar şişmeye başladı ve kasıkta ağrı oluştu bartholin tekrarlamışmıdır çünkü doktorum tamamını aldım patalojiye gönderdim demişti teşekkür ederim şimdiden.

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
29 Eylül 2018 13:38
Reply to  Sümeyra

sümeyra hanım hanım bu şişlik bartolin apsesinin tekrarlamasından olabilir. tam olarak alınma işlemlerinde bile bazen bir miktar geride kalıyor ve oradan tekrar apse oluşabiliyor. gecmiş olsun.

Nagihan
Nagihan
4 Ocak 2018 22:16

DOktar bey ben rarthilin kisti dört kez oldu ilkinde boşaltıldı ikincisinde kendi patladı üçün amaliyat oldun bir ay sonra yine tekrar etti daha yara iyilesmadigi için boşaltıldı sonra tekrar fındık kadar olunca tekrar amaliyat oldum iki amaliyatta dört ay içinde oldum 31 yaşındayım 11 yıllık evliyim iki çocuk var moralim çok bozuluyor yine tekrar edecek diye son amaliyat bir buçuk ay oldu bana yardimci olur sanız çok sevinirim bir daha olursam ne yapmaliyim

Selin
Selin
22 Eylül 2017 22:03

Merhaba doktor bey geçen yıl bartolin absesi tanısıyla doktora gittim çok ağrılı bir şekild e. Kesi yapılarak boşaltıldı. Bu yıl tekrarladı ve yine boşaltıldı. Doktorum bunun tekrarlayacagini kistin alınması gerektiğini belirtti. Çok endişeliyim kistin alınması bartolin bezinin alınması demek mi 28 yaşında ve 1 yıllık evliyim.

Meltem
Meltem
30 Haziran 2017 04:57

Merhaba dr bey benim once sol tarafimda kist olustu daha sonra marsupilazsyn oldm ve tekrar etmedi.daha sonra sag tarafimda olustu ve marsuplizssyn oldm ve tekrar etri kac tane dr gittim ve kist kucuk diye ameliyat yapmadilar.iki ayda bir tekrar ediyor.kicuk dediklleri kistte findktan buyuktu.evlendgm 4 yil oldu be 4 yildir bi derttn cekiyorum.word kateter uygulansa bir daha tekrar edermi inanin biktim artik.butun yasantim psikolojim bozuldu.ve bu hastalik bebek yapmayi engellermi.word kateter uygulamasi ameliyat fiyati ne kadardr acaba?cvlrsaniz simdiden tesekkrler.

Dr. Özgür Kartal
Editor
Dr. Özgür Kartal
30 Haziran 2017 11:36
Reply to  Meltem

meltem hanım öncelikle bartolin kistlerinin gebelik oluşmaması üzerine bir etkisi yoktur bunu bilmenizi isterim. word kateter uygulanabilmesi için bartolin kistinizin daha büyük olması gerekiyor cünkü word kateterin ucundaki balon bile fındıktan biraz büyüktür ve bu balonun kist boşaltıldıktan sonra kistin içinde durması gerekiyor. küçük bartolin kistlerinde yada apselerinde teknik olarak word kateterin takılması mümkün değildir. sizdeki bartolin kistimi apsesimi. eğer kist se ve bu şekilde büyüyüp küçülüyorsa sizde ciddi bir sıkıntı oluşturmaz bu şekilde takip edilebilir. apse olduğunu düşünüyor seniz şişlik oluştuğunda gelmeniz gerekiyor ki müdahale yapabilelim.

ipek
ipek
17 Haziran 2017 11:24

Merhaba. 2 yil oldu bartolin kistim cikali. 2 kez marsupializasyon yapildi. Suan yine bir sertlik var ve hafif bi büyüme gozlemledim. Sanirim kistte büyüme yapti. Apseye donusurmu ? Kisti aldirmak istesem genel anestezi mi yapiliyor ? Nette okudum kist alinsa dahi tekrarliyormus boyle birsey gercekten varmi aldirsamda tekrarlarmi ? Ameliyat ne kadar sürüyor ? Ameliyat bittiginde hemen ayaga kalkabilirmiyim ? Kac dikis atılıyor? Lokalle alinmasi mümkün mü basit bir operasyonmu ? Narkoz olayi beni korkutuyor ameliyat bittiginde hemen kendimize gelebiliyomuyuz

Dr. Özgür Kartal
Editor
Dr. Özgür Kartal
28 Haziran 2017 09:35
Reply to  ipek

ipek hanım bartolin kistleri çok büyük olasılıkla apseye dönüşür. yaşınız genç ise tekrardan marsupilizasyon yada word kateter uygulaması yapılmasını size öneririm. çünkü bartolin bezi cinsel hayat kalitesi için önemli bir bezdir.bartolin kistinize yada absenize hem genel anestezi ile hemde lokal anestezi ile müdahale edilebilir siz nasıl tercih ederseniz o şekilde anestezi uygulanır. tamamen alındıktan sonra tekrarlama ihtimali yoktur. bartolin kistinin tamamen alınması 30-45 dk sürmekte, marsupializasyon yada word kateter koyulması yada lazer ile ablasyon 15-20 dk sürmektedir. işlem biterbitmez hemen ayağa kalkabiliyorsunuz. dikiş sayısı kistin büyüklüğüne göre değişiyor. narkozun etkisi siz uyandıktan 5-10 dk sonra tamamen bitiyor.