Bartolin Kisti Tedavisinde Bartolin Kistininin Marsupializasyonu

16
3818
bartolin-kisti-tedavisinde-bartolin-kistininin-marsupializasyonu

Bartolin kisti tedavisinde bartolin kistininin marsupializasyonu:

Yukarıdaki tedavilerden fayda görmeyen hastalara bu ameliyatın yapılması gerekmektedir.

Bartolin kisti marsupializasyon işlemi lokal anestezi ile muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bartolin kistinin üstündeki cilt neşter yardımı ile kesilerek bartolin kistine ulaşılır daha sonra bartolin kisti kesilerek kistin içerisindeki şeffaf jelimsi sıvı dışarı boşaltılır ve cerrahi iplikler yardımıyla cilt ve kist duvarı ağızlaştırılacak şekilde dikilir. Daha sonra bartolin kistinin iç kısmına gümüş nitrat eklenebilir.
Bartolin kisti tekrar etmemesi için, biz marsupializasyon ameliyatlarımızın hepsinde gümüş nitrat uygulamasını mutlaka yapmaktayız.

Marsupializasyon işlemi sırasında neşter ile acılacak olan kesi yerinin doğru olması bu ameliyatın başarısı ve bartolin kistinin tekrar etmemesi için çok önemlidir.

Bartolin kisti sol tarafda ise bu kesinin yeri vajina grişinde saat 5 hizasında bartolin kisti sağ tarafda ise bu kesinin yeri vajina girişinde saat 7 hizasında olmalıdır yoksa bartolin kistinin tekrar etme ihtimali yüksek olur.

Marspializasyon işlemi ile bartolin bezinin yapmış olduğu sıvıyı vajina grişine taşıyan tıkanık olan yol tekrardan oluşturulmaktadır.

Bartolin kisti marsupializasyon ameliyatnından 3-4 gün sonra sıcak su oturma banyoları tedaviye eklenebilmektedir.

Bartolin kisti marsupializasyon ameliyatından sonra kistin tekrar etme olasığığı %10-15 dir. Aşağıda tekrar etmemesi için dikkat edilecek konular tek tek acıklanmıştır.

Bartolin kisti marsupializasyon ameliyatının başarılı olmasını sağlayan ve tekrar etme ihtimalini düşüren bazı önemli noktalar açıklanmıştır.

• Vajina girişinde marsupializasyonun yapıldığı nokta iyi belirlenmelidir ( saat 5-7 hizası).
• Marsupializasyon mümkün olduğunca geniş yapılmalıdır. Küçük yapılan marsupializasyonların kapanması ve bartolin kistinin tekrar oluşma ihtimali çok yüksektir. Marsupializasyon ne kadar geniş olursa başarı okadar artaçaktır.
• Bartolin kisti marsupializasyon ameliyatında bartolin kisti vajina girişindeki cilde cerrahi ipler ile dikilirek ağızlaştırılır. Bu ipler vucut tarafından ne kadar geç emilir ise ve dikiş sayısı ne kadar fazla olursa marsupializasyon ameliyatı o kadar başarılı olur.
• Bartolin kistinin tekrar etme oranını azaltan bir diğer önemli noktada marsupializasyon işleminden sonra bartolin kistinin içene küçük bir miktar gümüş nitrat koyulmasıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nagihan
Nagihan
21 Haziran 2020 23:48

Merhaba hocam ben bundan bir yıl önce vajinamın sağ tarafından bartholin kisti nedeni ile marsupializasyon işlemi yapıldı şimdi ise sol tarafta büyüme başladı ama.cok aşırı büyüme yok .. yine orayı da aynı işlemden yapılabilir mi veya o işlemi yapmak için çok mu büyümesi lazım

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
8 Ekim 2020 16:00
Reply to  Nagihan

merhaba Nagehan hanım
aynı işlem sol tarafada yapılabilir fakat bir miktar büyümesi gerekiyor.en 3-4 santim olması gerekiyor.

Nisa
Nisa
17 Şubat 2020 12:17

Merhabalar 29 yasındayım evliyim. Yaklasik 3yil agrisiz sizisiz bir siskinligi olan bartholin bezine sahiptim. 2 defa enjektorle icindeki siviyi bosalttirdim sadece. Ama ilk defa persembe gunu sag bartolin bezimdeki batma ve sertlik hissiyle doktora gittim ve apse marsupializasyon yontemiyle bosaltildi. Gumus nitrat koyulmadı. Oksijenli su ile yıkandı. Yanlıs anlamadiysam 3 dikis atildi. Eve geldigimde atesim yukseldi. Antibiyotik ve agri kesiciyle kendime geldim.Cumartesi gunu sabah sag kasigimdaki sertlik ve sislik icin tekrar doktora gittim. Iltihabin kasigima vurdugunu antibiyotigime devam etmemi soyledi ve ameliyat yerini biraz sıkıp icinden yine iltihap cıkardı. Oturma banyosu yapabilecegimi ve masaj yapmami soyledi. Ben de doktordan gelir… Read more »

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
25 Şubat 2020 11:55
Reply to  Nisa

merhaba nisa hanım . iltahap yayılmış ise kasıklarınıza kadar ağrınız yayılabilir. bu dıumda antibiyotiğe devam etmek gerekir. . şişliğiniz hergecen gün biraz daha inecektir. sabırlı olmanız gerekiyor. lüks etmemesi için izin yapacağınız pek bişey yok . temizliğinize dikkat edeceksiniz o kadar. temizliğinizi abartırsanız o zamanda cildiniz kurur ve tekrar oluşabilir. eskiden nasıl yapıyorsanız aynı şeklide devam edin temizliğe abartmayın. yaşadıklarınız normal. kasıkdaki şişlik geçer . gecmiş olsun.

Esra ünalan
Esra ünalan
11 Şubat 2020 16:52

Merhaba ben bir hafta önce bartholin kisti ameliyatı oldum ama şişlik hala eskisi gibi duruyor şişliğin tamamen inmesi ne kadar sürer acaba

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
25 Şubat 2020 12:15
Reply to  Esra ünalan

merhaba Esra hanım şişliğin büyüklüğünde hiç küçülme yok ise tekrar doktorunuza gitmelisiniz. ama birden de küçülüp eskisi gibi olmasını beklemeyi. yavaş yavaş düzelecektir. 1-2 ayı bulabilir.

Şerife
Şerife
5 Şubat 2020 14:48

Hocam merhaba yaklasik 2 hafta once marsipilazasyon ameliyati oldum bir hafta sonra kontrole gittigimde kanama olduğu icerde toplandığını söyledi ve bosaltti aradan bir hafta geçti tekrar kanama oldu tekrardan konrtole gittiğimde ameliyat yerine gümüş nitrat tedavisi uygulandi hocamiz eger tekrar kanama olursa baska bir hoca ile bakacağını söyledi sizce sorun nedir doktorum da net bir sey söylemiyorum ameliyat sonrasi normal bir surecmi bu tür olumsuzluklar olabilirmi amelyatim basarisiz mi

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
25 Şubat 2020 12:33
Reply to  Şerife

merhaba bu normal bir süreç değil. tekrar işlem yapmak gerekebilir.

Serpil
Serpil
23 Ocak 2020 22:59

Merhabalar 29 yasindayim 1 ay önce bartholin apsesi teshisi konuldu iğneyle bosaltildi 1 hafta boyunca antibiyotik igneler yedim ama nafile 😔tekrar şişti 1 hafta sonra marsupializasyon yapıldı ve icine gümüş nitrakla yakıldı 2 dogum yaptim ama böyle acı görmedim ben. Baticonla silip sabah aksam kremlerim var ve regyn fitiim var sisligim apsem gecti şükür ama orda hala sertlik var ve bazen aci veriyor normal midir yoksa tekrar mi nüks ediyor die korkuyorum daha da kontrolüme var ne yapmalıyım..

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
25 Şubat 2020 11:17
Reply to  Serpil

serpil hanım sertlik bir süre daha devam edebilir zamanla düzelecektir. bir şey yapmanıza gerek yok. gecmiş olsun.

Sevgi
Sevgi
14 Ocak 2020 12:33

Merhabalar, bartolin kisti için yapılan Marspializasyon ameliyatından sonra iz kalıyor mu yada gözle görülür bir açıklık oluşuyor mu acaba?

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Ocak 2020 13:03
Reply to  Sevgi

merhaba sevgi hanım
amacımız zaten bartolşn bezinin salgıladığı sıvıyı vajina girişine akmasını sağlamak acıklık olmazsa bu mümkün olmaz. tabiki bu acıklık çok büyük olmaz. hastaarın fark etmesi mümkün değil. bazen bir dokorlar bile bunu göremeyebiliriz. nadirde olsa bazı hastalarda acıklık fazla olabilir. hasta bunu yine farkedemez.diyelimki hasta acıklıktan rahatsız oldu ozaman bu acıklığı kapatabilir.

...
...
5 Ekim 2019 12:37

Ben çarşamba günü bu ameliyatı olacağım doktor belden uyusturacagini söyledi tm dedim fakat 1 kere belden Sezeryan oldum bel ve baş ağrım çok oldu komple bayıltilarak yapıla bilir mi komple bayilttiktan sonra yine lokal anestezi gerekiyor mu neler yapılıyor Teşekkürler .

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
5 Ekim 2019 14:04
Reply to  ...

bu ameliyat için belden uyuşturmaya gerek yok. lokal anestetzi yeterli oluyor. çok çok nadiren hastayı 5 dk uyutup yapıyoruz. sedoaneljezi ile .
gecmiş olsun.