Bartolin Kisti Tedavisinde Sıcak Su Oturma Banyosu

35
8974
sıcak su oturma tedavisi

Bartolin kisti tedavisinde sıcak su oturma banyosu:

İlk uygulanacak tedavidir. Sıcak suyun etkisi ile bartolin bezinin oluşturduğu sıvıları vajina girişine taşıyan tüp şeklindeki borulardaki tıkaçlar acılabilmektedir. Sıçak su oturma banyosu sırasında bartolin kisti üzerine yapılacak ufak masajlar bu tedavinin etkinliğini arttıracaktır.

Sıcak su oturma banyosu ve masaj 4 – 7gün boyunca günde 2 kez 10-15 dakika yapılmalıdır.

Sıcak su oturma banyosu yapamayan hastalar bartolin kistinizin üstüne sıcak kompres uygulayabilirler. Pamuk yada yünlü bir bez sıcak su ile ıslattıkdan sonra hafifce sıkılır ve bartolin kistinin üstüne tatbik edilir burada suyun sıcaklığı düzgün ayarlanmalıdır yoksa hastada yanıklar oluşabilir.

Sıcak su oturma banyosuna ve sıçak kopres uygulamasına hastanın ağrısı varsa parasematol ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler eklenebilir.

Bu tedavi ile başarı şansı oldukca düşüktür fakat uygulaması oldukca basittir ve hasta doktora gitmeden bu tedaviyi evde rahatlıkla uygulayabilir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

35 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ayse
Ayse
17 Temmuz 2019 13:39

Hocam 11 temmuzda sağ tarafımda sislikle acil hastaneye gittim kadın doğum uzmanı bartholin kisti olduğunu söyledi enjektor ile boşalttı ve antibiyotik yazdı. Ilerde tekrar siserse operasyon geçirmem gerektiğini söyledi. Yarın antibiyotigim bitiyor ceviz kadar bir şişlik var . 21.de tatile gidecektik denize girmeme engel mi bir de primolt adet geciktirici kullanmayı planlıyordum bir zararı olur mu

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
23 Temmuz 2019 12:50
Reply to  Ayse

Merhaba ayşe hanım
iğneyle boşaltma sizi sadece bir süre rahatlatır kesin bir tedavi yöntemi değildir.
antibiyotik kullanmaya devam edebilirsiniz.
primoulut kullanmanızın bir sakıncası yok.
yakın zamanda iğne ile boşaltma işlemi yapıldığı için apseniz büyüyebilir.
gecmiş olsun.

İşlem yapılacak olursa marsupializasyon yada word kateter uygulaması yapılabilir. word kateterin 3 hafta kadar kalması gerekiyor fakat bu kateter sert olduğu için bu kadar uzun süre taşıyan hastamız olmuyor. deneyimlerimiz marsupializasyon işleminin daha etkili olduğunu gösteriyor.

Merve
Merve
5 Temmuz 2019 16:48

Hocam 1 haftadır bartolin apsesi yuzunden ağrım var. Doktorum antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama ağrım hiç kesilmiyor hareket edemiyorum apse kendigilinden patlar apenin yunusamasi lazım müdahale edemem dedi fakat agridan uyuyamiyorum bile

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
16 Temmuz 2019 12:12
Reply to  Merve

merve hanım merhaba
apse var ise ve sizi çok rahatsız ediyor ise apsenizin boşaltılması gerekir. nasıl müdahale edemiyorum deniyor anlamış değilim. başka bir doktora gidip marsupializasyon işleminizi yaptırabilirsiniz. apse kendipliğinden de patlayabilir fakat bunun nezaman olacağı belli olmaz hiç patlamayabilirde.
gecmiş olsun.

Betül kaya
Betül kaya
25 Mayıs 2019 08:08

Merhaba hocam yaklaşık dört gün önce bartolin absesi ameliyatı oldum fakat hafaf hafif pedi kirletecek şekilde parmak kalınlığı gibi kanamam var ve kistin olduğu yerden bacağa doğru artan morarma var dr kanama yüzünden gittiğimde dikişlerde bişi tok dedi ama solüsyon verdi günde üç kez ıslak şekilde uyguluyor um fakat bi değişiklik yok morarma daha da arttı biz da koyuyorum bu morarmalar neden olur kanama olması normal mi

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
16 Temmuz 2019 11:49
Reply to  Betül kaya

merhaba betül hanım
bu kanamanız normal. baçagınızdaki morarma cilt altı kanama olmuştur ve kendiliğinden düzelecektir.
gecmiş olsun.

Armen Su Orhan
Armen Su Orhan
23 Şubat 2019 04:47

Hocam merhabalar, ben 22 yaşındayım bartolin kistim var 5 6 kez tekrarladı antibiyotik, fitil kullandım hala da kullanıyorum ama artık fayda göremiyorum yaklaşık 13 gündür acısını çekiyorum. Doktor bezenin alınması gerektiğini söyledi ama genç kadınlarda olabildiğince bu bezenin korunması gerektiğini okudum . Bezeyi aldırsam ilerde diğeri de şişer ve aldırmak zorunda kalırsam sorun yaşarım diye düşünüyorum. Sizce aldırmalıyım aldırırsam yine de aynı yerde tekrarlama ihtimali var mıdır ya da başka bir tedavi yönetimi var mıdır? Teşekkür ederim iyi çalışmalar .

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
28 Şubat 2019 17:30
Reply to  Armen Su Orhan

merhaba gecmiş olsun
aldırmayı son alternatif olarak düşünmelisiniz.
bu yaşlarda bezinizin alınması uygun bir tedavi yöntemi olmaz.
maorsupializasyon işlemi yaptırabilirsiniz. bu işlemin küçük ayrıntıları tekrar etme olasılığını düşürür.
bunları yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

Sinem
Sinem
16 Şubat 2018 19:14

5 yıldır ceviz büyüklüğünde kist şeklindeydi bir ay önce aniden şişti ve bir gün sonra kendiliğinden patladı antibiyotik kullandım 2 hafta arayla 2 kere daha apseleşip patladı şuan yşne antibiyogik kullanıyorum 2 hafta sonra tekrarlayacakmı bilmiyorum aspirasyon yaptırsam tekrarlarmı

Ziyaretçi
Ziyaretçi
10 Aralık 2017 13:46

Resmen ağrıdan ölü yorum bi anda çok şişti bi ara inmişti ama patlamamisti ve hamileyimde

Bartholin
Bartholin
3 Kasım 2017 23:36

Faydasını gören oldumu? Bende yeni oluştu fındık kadar geçme ihtimali var mi?

Özge
Özge
2 Aralık 2017 10:29

Merhaba hocam. Bende vajinal mantar ve bartholin mevcut. Dr. A gittim antibiyotik kullanıyorum. Mantar için fitil de vermişti lakin aynı anda kullanabilir miyim?

Hatice
Hatice
20 Mart 2020 17:50

Meraba hocam ben daha önce bartolin apsesinden ameliyat geçirdim ve yine fındık kadar bi şislik hissediyorum agrı yok tekrarlarmı yardimci olursaniz sevinirim

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Temmuz 2020 14:35
Reply to  Hatice

merhaba hatice hanım

sizi rahatsız eden bir durum yoksa bir şey yapmanıza gerek yok.
müdahale edilmesi içinde biraz küçük. en azında 3-4 cm kadar olması gerekiyor.

gecmiş olsun.