Bartolin Kisti Bitkisel Tedavi

23
11268
Bartolin Kisti Bitkisel Tedavi

Bartolin kisti bitkisel tedavi

Bir çok hasta bartolin kistinin ilaç tedavisinden sonra tekrar etmesinden ve ameliyatlarından korktuğu için tıp dışı alternatif tedavileri araştırmaktadır. Ve toplumda çok yaygın olarak bitkilerden çare bulmanın yollarını aramaktadır.
Bartolin kistin bitkisel tedavi yöntemi diye bir tedavi şekli malesef yoktur. İnternetten bartolin kisti bitkisel çözüm yazıp aslı astarı ve tıbbi dayanağı olmayan bir çok yazıya ulaşıp bu tedavileri uygulayarak kendilerine zarar veren bir çok hastamız olmuştur.

Bartolin kisti için bitkisel tedavi uygulayan hastaların tedavisi direk bize gelen hastaların tedavisinden çok daha zor olmaktadır. Bartolin kistine bitkisel çözüm ararken hastalar bartolin kistinin tedavisini çok daha zor bir hale sokmaktadırlar.

Bize geldiklerinde bartolin kisti daha da büyümüş, kistin üstündeki ve etrafındaki cilt ve cilt altı yağ dokuyada mikrop yayılmış duruma gelmektedir. Normalde bir hafta kadar sürecek olan tedavi iki üç haftaya kadar uzayabilmekte ve daha ağır antibiyotikler kullanılmak zorunda kalınmaktayız.

Bartolin kisti bitkisel tedavisi uygulayan hastalarda enfeksiyon o kadar derinlere iner ve etrafa yayılır ki bu durumda hastanın yaşı gençte olsa bartolin bezini kurtarmak için yaptığımız marsupializasyon ve Word kateter uygulamasını yapmak mümkün olmaz. Bu hastanın bartolin kistinin tamamen alınması gerekebilmektedir.

Genç hastalar bu konuda daha dikkatli olmalıdır. İnternette her okunan bilgiyi doğru olarak düşünüp yanlış tedavilere yönelmemelidirler. Genç hastalarda cinsel yaşamın kaliteli ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bartolin bezini mümkün oldukça korumak ve almamak gerekmektedir.

Çok nadir olarak 40 yaşın üstündeki hastalarda bartolin bezi kanseride görülebilmektedir. Doktora gitmeyip bitkisel tedaviler ile zaman kaybeden hastaların erken teşhis edilmesi mümkün olmamaktadır. Erken teşhis edilip ufak bir operasyon ile hayatı kurtulacakken teşhisde yaşayanacak gecikme hastanın hayatına mal olabilmektedir.

Uyarı: bartolin kisti tedavisinde bitkisel tedaviler arayışına girmeyin çünkü :

• Yanlış tedavi, yapılması gereken basit işlemleri ve ameliyatları daha zor duruma getirebilmekte ve hastaların hayat kalitesini kötü yönde etkilemektedir
• Hasta genç ise bartolin bezi kurtarılamayıp alınması gerekebilmektedir
• Hasta 40 yaşıdan büyük ise çok nadir görülen bartolin bezi kanserinin teşhisindeki gecikme hastanın hayatına mal olabilmektedir

Siz hastalarımıza tavsiyemiz bartolin bezi ile ilgili her hangi bir sorun yaşadığınızda çözümü internette bitkisel tedavilerde aramamanız ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

 

23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akça
Akça
29 Mart 2020 13:55

Merhaba hocam bende aynı durumdan müzdaribim 2 kere gittim doktor ilk gittiğimde kesip akıttı 2.gittiğimde ise enjektörle çekti et parçası gibi kaldı ve sanırım tekrar büyüyor aprısı fln yok sadece ilişki sırasında biraz acı oluyor onun dışında bi sıkıntım yok ama doktora her gittimde canım çok yanıyor gitmek istemiyorum yeni evliyim ve hamilelik düşünüyorum hamileliğe engel midir? Birde evde geçmesi için yapabileceğim bi tavsiyeniz var mı? Hocam sizdeb ricam cevap yazın çok sıkıntıdayım lütfen yardımcı olun.

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Temmuz 2020 14:42
Reply to  Akça

merhaba ayça hanım

öncelikle
1-masaj
2-sıcak su oturma banyosu
3-antibiyotik kullanabilirsiniz.

bunlarla geçmezse
1- sizi rahatsız eden bir durum yoksa bu şekilde takip edilebilirsiniz.
2- sizi rahatsız ediyorsa marsupializasyon yani ağızlaştırma ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Çiğdem
Çiğdem
12 Ocak 2020 00:31

Merhaba hocam ben birkere ameliyat oldum. Ama ameliyat sonrası aynı dr denk gelmediği için başkası muayne etti ve tam boşaltılamamış dedi. 2 ay önce doğum yaptım ve bebek emziriyorum. Sanırım doğumda birşey kaptım, sonrasında yeşil akıntı oldu çünkü.Dr fitil verdi, sonra da apse yaptı. İlaç yada narkoz süte geçiceği için kullanma taraftarı değilim. Çok şişti ateşim ve bacaklarımda ağrı. Beni yönlendirirseniz sevinirim.

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Ocak 2020 12:07
Reply to  Çiğdem

merhaba ciğdem hanım
ilk doktorunuz belkş tam boşaltmıştır tekrar oluşmuş olabilir. şırınga ile boşaltıydıysa tekrar oluşur zaten . marsupializasyon yapılmamış anladığım kadarıyla.
bartolin apsesine gebelikte de emzirirkende müdahale edilebilir. sezeryan ile doğum yapanlar bebeklerini emzirmiyor mu . öyle bir şey yok.
kaldıki lokal anestezi ile de işleminiz yapılabilir. sonrasında emzirenlerin de rahatlıkla kullanacağı antibiyotikler yazlıabilir. bartolin apsesi varken bebeğinize düzgün bakamazsınız. enfeksiyonun tüm vücudunuza yayılması bebeğiniz için daha tehlikeli bir durum oluşturur. bu yüzden doğruca doktorunuza gitmenizi öneririm size . gecmiş olsun.

Bihter
Bihter
7 Ocak 2020 04:25

Bakireyim, bartholin kistim bazen kendi kendine geçiyor, bazen küçük oluyor sonra yine büyüyor ve böylece bir kaç ay durabilir. Genellikle ağrı hissetmiyorum. Ameliyat olmam gerekir mi, bakire olmam ameliyat için engel olmaz mı?

Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
Yönetici
Jin.Op.Dr.Özgür Kartal
14 Ocak 2020 11:25
Reply to  Bihter

merhaba bihter hanım.
bartolin kisti yada apsesi ameliyatı yapılabilmesi için hastanın bakire olması engel oluşturmaz.
korkmanıza gerek yok. bu hastalık bakirelerde de ortaya cıkabilir.
hastalar genellikle bu hastalığın cinsel ilişkisi olanlarda ortaya cıktığını düşünüyor bu yanlıştır.

Sibel
Sibel
26 Şubat 2020 23:23

Merhaba benimde barsolin kistim var doktorum fitil verdi kullandım tekrar gittim gecmiş dedi aslında vardı muayne ederken canım yandı dut kurusu kürünü kullandım evet şuan nohut kadar ağrım yok ilişkiye girerken canım yanıyor bundan çok rahatsızım şişiyor ertesi gün iniyor gerçekten ne yapacağımı şaşırdım ameliyatta olmak istemiyorum
doktorumda ameliyatı önermedi tekrarlamıyormuş neyapmam gerekiyor caresizim

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
2 Mart 2020 13:28
Reply to  Sibel

Sibel hanı kendiliğinden iniyor ise bu bartolin bezinin kanalının tam olarak tıkalı olmadığını gösterir. masaj antibiyotik ve sıcak su oturma banyosu tedavisini deneyebilirsiniz.
gecmiş olsun.

Ayça
Ayça
10 Temmuz 2019 12:15

Kaynatılmış dut kurusu kürünün bu kist için içinden çıkılmaz bir hal almasını anlayamadım hocam biraz açar mısınız tedaviyi neden olumsuz etkiliyor faydasını görenler olmuş ben de uygulamayı düşünüyordum. Dr a gittim enjektörle çekti antibiyotik ve krem verdi. Az önce baktım yok denecek kadar küçülmüş böyle bir aşamada tekrar doktora gidip yok olmadı demeli miyim ve ameliyat olmalı mıyım? Küçükken ameliyat olması daha iyi olmaz mı ve kesin çözüm mü.

Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
Editor
Jin. Op. Dr. Özgür Kartal
16 Temmuz 2019 12:18
Reply to  Ayça

ayca hanım söylediğiniz tedavi şeklinde hakkında hiç bir bilgim yok bu şekilde bilimsel bir yayında yok.ben bu tedaviyi uygulayın yada uygulamayın diye yorum yapamam. enjektör ile boşaltmak bir tedavi şekli değildir sadece zaman kazandırır o anı kurtarır ağrınız var ise gecer fakat sonra mutlaka tekrar edecektir. bartolin apsesine müdahale etmek için biraz büyük olması gerekir, küçüklere müdahale edilirse tekrar başarısızlık ihtimali yüksek olur.

Elif
Elif
2 Nisan 2018 02:18

Marsupializasyon işlemi tamamen bir çözüm müdür doktor bey? 1 yıldır olan ve ağrı yapmayan küçük bartholin kisti için bitkisel tedavi işe yarayabilir mi?

Sakine şenli
Sakine şenli
23 Şubat 2018 10:16

Meraba hocam bendede bartholin kisti teşhisi konuldu,ve yumurta büyüklüğünde dedi.ama şöyle bir durum var bazen kendi kendine kayboluyor bi zaman sonra tekrar çıkıyor,sizce nasıl bir adım atmak gerekiyor..

Özlem H.
Özlem H.
27 Aralık 2017 19:40

Bende bartholin apsesi çıktı ve fark etmemle aşırı büyümesi arasından 24 saat geçmedi.Doktor enjektörle pis kanı temizledi ama çıkan kan iki damla,bendeki şişlik devasa boyutta hala.Ameliyattan aşırı korkuyorum.Doktorum bunun ilk atak olmadığını en az iki haftalık olduğunu söyledi.Basit bir sivilce sanmıştım fark ettiğimde,ertesi gün küçücük şey bir baktım kocaman.Doktorum direk ameliyat etmek istedi,korkumu görünce birkaç gün zaman verdi ilaçlarla birlikte.İnternette dolaşıyor,dut kurusu ve melisa+karabaş bitkilerinden çay içilmesini öneriyor Prof.Ender Saraçoğlu.Sizce güvenip denemek vakit kaybı mı?